مجله جامع کشاورزی و فضای سبز - گل میمون
شما میتوانید موضوعات مورد علاقه خود را در زمینه های مختلف کشاورزی و فضای سبز در این مجله ببینید

مشخصات  گیاه شناسی  گل میمون

گیاهی است  از نوع گیهان بومی دائمی ولی اغلب  جزو گلهای یکساله  مورد استفاده قرار می گیرد . این  گل دارای  یک کاسبرگ  پنچ  قسمتی ، یک  جام  نامنظم , با یک لوله بزرگ که به طور اریب دار  گشاد شده و یک  شبه کیسه که در انتها آماس کرده  و به شکل دهان شده است  بدین  جهت آن را دهان گرگ نیز می نمایند .  چهار پرچم که دو تا بلند و دو تا کوتاه است . یک کپسول دو حفره ای ساقه های  گل میمون به صورت تکی یا چند شاخه ای و به رنگ سبز تیره می باشد .  شکل برگها کشیده یا نیزه ای  حاوی شکل می باشد  این  گل دارای  اسپس های زیادی است .

یک از  اسپس های  ان a.majus می باشد . که  گاهی  یکساله  و دائمی است  گلهی آن به رنگ مختلف زرد  سفید قرمز بوده و گاهی نیز لبلق و دورنگ می باشد  ارتفاع  نبات در  واریته های  پا کوتاه 10- 15 سانتیمتر و در واریته های با متوسط 40 سانتیمتر و در واریته های پا بلند  60  تا 70  سانتیمتر می باشد .  واریته های تتراپلوئید نیز در  سالهای اخیر به دست آمده که  گلهی آن فوق العاده درشت و زینتی است  وبلنی  آن نیز  50- 60  سانتیمتر می باشد .

به طور کلی رنگ گل های میمون  متفاوت  و دارای  رنگ سفید  ساده   صورتی پوست  پیازی زرد   کرم بنفش  و یا از گلهای  مخلوط  به صورت راه راه  با دارای  لکه هایی است .

 

نحوه کاشت  و ازدیاد گل میمون :

آسانترین  طرز  ازدیاد گل میمون  به وسیله  بذر می باشد و آن را  در دو موقع می توان  کاشت  یکی در فروردین ماه که آن را همانند نباتات  یکساله  و در خزانه  هوای آزاد می کارند .

فواصل خطوط  کشت  بذر در خزانه  10 سانتیمتر خواهد  بود که پس  از رشد و نمو نباتات  در خزانه   اویل تابستان  آنها را از خزانه  بیرون آورده  وبه فاصله  30  سانتیمتر از هم در محل  اصلی نشاء می نمایند  دراین صورت  این  گیاهان در اوایل  پائیز  گل خواهند  داد  ولی گل آنها کوچک و ضعیف است  و از سال دوم  گلهای  درشت تری خواهند داد  چنانگه بذر در شهریور ماه و اوایل پاییز همانند  بالا  در خزانه کشت کرند و در اوایل فروردین  نشاء ها  رابه محل  اصلی  منتقل و نشاء نمایند  در اوایل  تابستان  به  گل خواهند رفت و گلهای  بهتر و درشت  تری  تولید خواهند کرد .

طریقه  دیگر ازدیا  گل میمون  تقسیم  بوته می باشد . مناسب ترین زمان  جهت این نوع ازدیا  پاییز  و یا اواخر  زمستان  می باشد   .بعلت اینکه  میزان  گلدهی  گل میمون زیاد می باشد که این عمل  به واسطه  قطع ساقه  های نیز  و ایجاد  ساقه جدید است  که بلافاصله و مرتبا گل تولید می کند .  به این علت  گل میمون برای  گلکاری  و زینت  فضاهای  سبز  پارک ها و یلاها و  حاشیه  های گلکاری  کاربرد زیادی دارد .

 

خاک:

این  گیاه   در زمین  های خشک  و خاک آهکی  و حتی روی سنگ چین  ها و دیواره ها سبز می شود .  به همین دلیل می توان از آن برای تزئین  سنگ چین های باغات ییلاقی استفاده کرد  در خاک معمولی وقوی  باغچه با اب  کافی رشد خوبی کرده  و کود نیاز  ندارد و در مکانهای افتابی  تا حدودی  سایه آفتاب کشت  می گردد.

 

کاربرد :

انواع  پاکوتاه  آن  جهت  ایجاد فرش  گل درداخل  چمن  کاریها و حاشیه  ها و نوع  یابلند  آن بیشتر در ضمن  اینکه  در حاشیه های  کنار دیوار  کاشته  می شود از گلهای  آن نیز  بعنوان  گل برید  همراه  با گلهای  بریده   دیگر زیبایی  خاصی ایجاد می نماید .  ضمنا  انواع پاکوتاه  آن  جهت کاشت  در گلدان  و پاکس های  گل و استفاده آنها برای تزئین  نمای ساختمانها  درمکانهای آفتابی مورد استفاده قرار  می گیرد .  ضمنا این گیاه مکمل خوبی برای  گیاهان مواج گل  طریف نظیر ژیپسوفیل با مارگریت سفید می باشد .

نوشته شده توسط و. کارگر در ساعت 20:10 | لینک  |