مجله جامع کشاورزی و فضای سبز - قرص کمر qorc- e kamar
شما میتوانید موضوعات مورد علاقه خود را در زمینه های مختلف کشاورزی و فضای سبز در این مجله ببینید

قرص کمر عبارت ازدانه هایی است قرمز پررنگ شفاف شبیه به یک قرص بزرگ ، به قطر 5 سانتی متر که پوسته ای سخت دارد و قسمت مغز دانه آن به رنگ سفید است و در مجاورت با آب شدیداً کف می کند . این دانه ها متعلق به میوه های گیاهی است بنام علمی :                                                     Entada rheedii Sprengel.

از تیره بقولات (Leguminosae) که بصورت گیاهی بالا رونده به ارتفاع تا 50 متر که در نواحی حاره ای آفریقا، استرالیا و هندوستان رویش داشته و نیز کشت می گردد . این گیاه بواسطه دارا بودن میوه هایی پهن و دراز به طول 2/1 – 1 متر که طویل ترین میوه در تیره بقولات می باشد ، مشخص می گردد .

پوست و ساقه و شاخه های آن دارای ماده ساپونین فراوان است و چون همراه با مغز دانه ها توسط بومیان کشورهای شرقی جهت شستشوی موی سر استفاده می شود ،لذا در بازار به فروش می رسد .

 برگهای جوان آن به عنوان سبزی خوردن و دانه های آن نیز به صورت سرخ کرده مصرف می گردد.

 این گیاه منبع تهیه فیبر ( الیاف ) بوده و در بعضی کشورها جهت ساخت تورهای ماهیگیری ، طناب کشتی و زه ، استفاده میگردد. دانه های این گیاه از اقلام وارداتی به ایران است.

 له شده دانه ها به علت ساپونین فراوان به علت شستشو دهنده موی سر و همچنین بصورت ضماد جهت برطرف نمودن درد کمر مصرف سنتی دارد.

نوشته شده توسط پ. اژدری در ساعت 22:59 | لینک