مجله جامع کشاورزی و فضای سبز - زنجبیل(Ginger)
شما میتوانید موضوعات مورد علاقه خود را در زمینه های مختلف کشاورزی و فضای سبز در این مجله ببینید

زنجبیل با نام علمیZingiber officinale Rosc.  گونه ای از خا نواده  Zingiberacea است. در فرانسه Gingembre، در آلمان Gingiber و Ingwer، در انگلیس Ginger و در ایتالیا Zenzevero  نامیده می شود.

گیا ه شناسی:

گیاهی چند ساله و دارای ریزوم غده ای ناهموار و منشعبی است که در هر سال 3 تا 4 ساقه به ارتفاع 30 سانتی متر تا یک متر ایجاد می کند. برگ ها متناوب، دراز، نوک تیز و دارای یک دم برگ اصلی مشخص، واقع در بین رگ برگ های فرعی متعدد است. ساقه گلدار گیاه به طور مستقیم از ریزوم خارج و به گل های زیبایی در یک گل آذین سنبله منتهی می شود. گلها به رنگ زرد و منقوش به لکه هایی به رنگ قهوه ای است. گل دارای یک پرچم و مادگی سه خانه است. میوه کپسول و دارای دانه های متعددی است.

 منشا و پراکندگی:

زنجبیل به طور طبیعی در نواحی شرق هندوستان، مالابر، سیلان و چین می روید. پرورش آن در جنوب آسیا، ژاپن، آفریقای شمالی، مکزیک، جزایر آنتیل و ژامائیک معمول است.

 تکثیر:

تکثیر زنجبیل از طریق کاشتن قطعات ریزوم جوانه دار در زمین های مرطوب و اصلاح شده صورت می گیرد.

 استفاده غذایی و سایر موارد مصرف:

زنجبیل از قدیم مورد مصرف مردم ایران، هند و چین بوده است. زنجبیلی که مصرف می شود، ریزوم یا ساقه زیرزمینی خشک شده زنجبیل است. پس از پژمرده شدن بخش های هوایی گیاه، ریزوم را از زمین خارج کرده و بعد از شستن و قطع ریشه های کوچک آن را خشک می کنند. این گیاه همراه با گیاهان دیگر به عنوان تقویت کننده معده و بدن و ضد نفخ بکار می رود. همچنین پزشکان چینی جدیدا کشف کرده اند که شربت زنجبیل بهترین دارو برای معالجه زخم معده می باشد. مبتلایان به زخم معده باید هر روز قبل از غدا یک قاشق چایخوری از این شربت را همراه با کمی آب بنوشند، زخم معده آنها پس از مدتی التیام خواهد یافت. زنجبیل تازه و شربت زنجبیل با چای زنجبیل دربدن گرما تولید کرده وبدین وسیله مواد سمی و زاید بدن را به صورت عرق از بدن خارج می سازد. زنجبیل بهترین داروی سرماخوردگی و گلو درد می باشد. برای تهیه شربت زنجبیل یک قسمت زنجبیل رنده شده را با سه قسمت عسل مخلوط کرده و در شیشه در بسته در یخچال نگهداری و مصرف می کنند. زنجبیل برای جلوگیری از تهوع صبحگاهی توصیه میشود. زنجبیل باعث تحریک ترشح مخاط می شود و سرفه را تسکین می دهد. زنجبیل همان طوری که ذکر شد به تخفیف گاز روده و هاضمه کمک مینماید چون اثر شل کننده ماهیچه دارد و در نتیجه به رفع سوء هاضمه یاری میرساند. زنجبیل در درمان زخم معده، سرماخوردگی، رماتیسم، نقرس، ناتوانی جنسی، افزایش کلسترول خون، الرزی، ناراحتی های قلبی و... موثر است. زنجبیل در تخفیف علا ئم دریا گرفتگی، بهتر از درامین ( بهترین داروی دریا گرفتگی) است. زنجبیل همچنین تهوع ناشی از جراحی و یا شیمی درمانی را تخفیف می دهد. اما در این مورد باید فایده آن را در مقابل جلوگیری از لخته شدن بالقوه خون را در نظر گرفت.

نوشته شده توسط ن. مومنی در ساعت 20:11 | لینک  |