مجله جامع کشاورزی و فضای سبز - بادام هندی
شما میتوانید موضوعات مورد علاقه خود را در زمینه های مختلف کشاورزی و فضای سبز در این مجله ببینید

بادام هندی     cashewnut     

نام گیاه شناسی     Anacardium accdentale L

تعداد کروموزم   2n=2x=42  

   مقدمه

 بادام هندی از محصولات مهم و خوشمزه هند است، در آغاز قرن 20 ارزش تجاری خاصی پیدا کرد، هسته بادام هندی منبع غنی از پروتئین، کربوهیدرات، چربی های اشباع نشده و مواد معدنی مثل:کلسیم،فسفر و آهن هستند. هم چنین بادام هندی سرشار از اسید های آمینه و ویتامین ث است و خواص دارویی بسیاری دارد و برای کودکان و نوجوانان بسیار مفید است.                   .   

مرکز تنوع                                               

  1. اعتقاد بر این است که درخت بادام هندی بومی برزیل است و  از آنجا پراکنده شده به مناطق گرمسیری و در سواحل مالابار به عنوان یک منبع پراکندگی به کشورهای دیگر به خصوص هند معرفی شده است و همین طور جنوب شرق آسیا، قابل ذکر است که در همان زمان ها در شرق آفریقا معرفی شده است.Anacardium به عنوان جنس کوچک بوده که 20 گونه شناخته شده آن در آمریکای مرکزی و جنوبی وجود دارد.در مرکز ملی تحقیقات هند 3تا از زیر گونه های گونه ی viz.anacardium به نام های :

1.A.microcarpum-2.A.pumilum3.A.orthonianum

با این حال تنها A. occidantale به صورت تجاری در همه ی کشورها برای کشت دانه های خوراکی اش مورد استفاده قرار می گیرد.

 منابع ژرم پلاسم

تلاش های اولیه برای تکمیل مجموعه ی ژرم پلاسم ها در طول 50 سال با استفاده از طرح های adhoc مدرس کامپوزیت،ایستگاه تحقیقاتی کرالا،کارناتاکا،نادوتامیل انجام شد تا اینکه تحقیقات بدست آمده برای ارزیابی و انتخاب بیشتر در اختیار دانشمندان و نخبگان قرار گرفت .

 همچنین حدود یک هزار نفر از یک مجموعه ی عجیب از جنوب بزیل،آفریقا،مکزیک،نیجریه،مالزی،سریلانکا تحت ارزیابی و عملکرد صفات مرتبط و کیفیت آجیل در مرکز ملی تحقیقات هستند.

اهداف 

تکامل رقم  برای داشتن پتانسیل بالا و دانه با کیفیت بالا به منظور توسعه ارقام با قد کوتاه 

استفاده از نژاد ارقام مقاوم در برابر تنش های حیاتی 

تکامل ارقام مناسب برای صادرات 

استفاده از نژاد ارقام با دانه های درشت 

به منظور داشتن توسعه ساقه زیر زمینی مناسب و داشتن مقاومت به تنش

گیاهشناسی

بادام هندی متشکل از 60 جنس و 400 گونه است که درخت آن چند ساله و همیشه سبز با سیستم لوله کشی به ریشه گسترده،درخت ممکن است 15 متر رشد کند،شاخه ها استوار است، برگ ها چرمی و مستطیل شکل تا صاف گرد می باشد و در کل بادام هندی زندگی اقتصادیش در حدود 40-30 سال است.

زیست شناسی گل وگرده

گل آذین بادام هندی نر و ماده بوده و شکل آن خوشه انتهایی یا مخروطی یا هرمی شکل است.از زمان اولین حضور گل آذین تا باز شدن گل اول حدود 6-5 هفته طول می کشد.خوشه حاوی 200 تا 1600 گل است.گرده افشانی در بادام هندی توسط باد و حشرات انجام میگیرد که در 4 مرحله مجزا صورت میگیرد :

 فاز اول مخلوط شدن 5/04% گل نر و 13/87% گل هرمافرودیت

 فاز اول نر با 15/54% گل نر و 8/13% گل هرمافرودیت

 فاز دوم مخلوط شدن با 10/30% گل نر و 19/24% گل هرمافرودیت

 فاز دوم نر با 21/78% گل نر و 6/10% گل هرمافرودیت

 الگوی وراثت

توارث ژنتیکی یا مولکولی در مورد بادام هندی همچنان مورد مطالعه می باشد.

تلاش هایی برای ارتباط بین عملکرد گل دو جنس گرا و مرحله گلدهی انجام شده است که ارتباط مثبت بین نسبت گل دو جنسی و عملکرد فاحش در درختان جوان وجود دارد و رابطه بسیار معنا داری بین دانه و نهال و همچنین ارتباط نهال و فاز نونهالی مشاهده می گردد.

اصلاح مواد و روش ها و دستاوردها

بادام هندی در قرن 16 به هند و در دولت افغانستان و منطقه ساحلی مالابار معرفی شد.به هر علت مقدار بسیار کمی از دانه ی درخت در نتیجه ی محدودیت ژنتیکی در کشور ها توسعه یافت که این ممکن است به علت تنوع کم در بادام هندی کشت شده در هند باشد.

انتخاب:

مطالعه توسط مراکز مختلف در هند برای شناسایی و انتخاب بوته بادام هندی و ارزیابی آن انجام شده است.داپولی در سال 1974 میلادی دیگر گونه های مهم بادام هندی که عبارتند از :BLA-139-1،k-19-1،k-10-2،k22-1،k10-1،k-16-1،t-1 که از طریق انتخاب توسعه یافته است.

 هیبریداسیون:

 یکی از ابزارهای بالقوه برای انواع تکامل می باشد،بادام هندی دارای بوته هتروزیگوت به علت مختلف الجنس  بودن آن در طبیعت است.

 تکنیک هیبریداسیون

قطع کردن پدر و مادر و مرد و زن

 کیسه های پارچه ای-از طریق کاغذ کره ای/روکش پارچه ای

 عقیم کردن

 گرده افشانی

 بر چسب زدن

 مجموعه ای از دانه ها

 ارزیابی

  

جهش

وقوع تحرک طبیعی در درخت و جوانه های چوبی چند ساله نادر است القا جهش با مواد شیمیایی نشده است . در ابتدا در سال 1985 بر روی جهش بادام هندی کار شد تابش از چوب های باریک بادام هندی باعث 1/2 ، 3 جوانه میشود چوب جوانه پیوند با استفاده از جوانه چوب با اشعه گاما 3kr  باعث درمان صد در صد یا  مرگ و میر میشود  .

 شرح مختصری از ارقام مهم :

BPP-1 : این رقم از بادام هندی bapatla است و توسط پژوهش آندرا پرادش بدست امده است او هیبرید 273 درخت را بررسی کرد . عملکرد متوسط در حدود 10 کیلوگرم با داشتن دانه ای به وزن 1/3 گرم است . گیاه دارای شاخه های گسترده و تاج پوشش باز ، گل بوته بین دو هفته طول می کشد اول فوریه به دو هفته اول آوریل بار می گیرد آوریل ممکن است

 BPP2- این رقم نیز ترکیبی از پدر یعنی همان درخت بدون 1x  از همان 273 درخت است پتانسیل عملکرد 11 کیلوگرم است  آجیل ان کوچکتر از نوع bpp1  است و وزن دانه ان 4 گرم است در طول دو هفته گل میگیرد دوم ماه آوریل  .

 BPP3- آن مجموعه ای از آندرپرادش است و بمباران 28% است .

 BPP5- این انتخاب از آندراپرادش درخت الحاق است درصد بمباران حدود 24 و وزن دانه 5/2 گرم است .

 BPP4- این انتخاب از Eprupalam است برگهای این گیاه دارای رنگ صورتی روشن است . بمباران در رنگ زرد تقریبا 23% است و وزن دانه 5/2 گرم است .

 BPP8- در اوایل دهه 90 در ایستگاه اندرا پرادش bapatla  در مورد بادام هندی پژوهش شد . ان هیبرید T.NO.1*T.NO.39 دانه ان را تا اندازه درشت با وزن 2/3-8/2 گرم وزن بمباران 29% است  شاخه گل در فوریه و اوریل بار میگیرد بین اوریل هم ممکن است.

 Dhana: پتانسیل عملکرد این هیبرید 17/5 کیلوگرم است و وزن دانه این درخت بین 2/2تا 9.5 گرم است فصل گل این درخت در دسامبر –فوریه است و بازدهی فوریه –آوریل .

در ضمن این درخت دارای سایبان جمع وجور و فشرده است .

 Kanaka: این ترکیب از ایستگاه تحقیقاتی بدست امده که ترکیب ان بصورت BLA-139-1 *H3-13  است این رقم بالاترین رقم در بین ارقام توسعه یافته است و پتانسیل ان 19 کیلوگرم است واز نوامبر تا ژانویه گل دهی را شروع میکند .

Priyanka: پژوهش در مورد بادام هندی در ایستگاه تحقیقاتی Madakkathra

انجام شد و در سال 1995 بنام پریا نکا نام گذاری شد که یک ترکیب متقاطع بین Bla-139-1*K30-1nhvn  دارد پتانسیل عملکرد این درخت 16/9 کیلوگرم است و دارای دانه های ضخیم است و وزن دانه هایش 10 گرم است و بین دسامبر تا مارس باردهی را دارد .

Amrutha: این هیبرید با نسبت BLA-139-1*H3-13 همان Kanaka است پتانسیل عملکرد بطور متوسط 18/4 کیلوگرم است و وزن متوسط دانه ان 7/2 گرم است دوره گل دهی و بازدهی آن کوتاه است بین نوامبر –دسامبر – ژانویه – فوریه است .

V1 : این انتخاب از ژرم پلاسم جمع آوری شده از روستای Ansur است . گیاه دارای شاخه های فشرده با رنگ زرد است .

V2: این انتخاب از ژرم پلاسم جمع آوری شده از غرب بنگال است دوره گل دهی آن بسیار کوتاه است .

V3: این رقم مانند رقم Amrutha است . پتانسل عملکرد 14 کیلوگرم است این رقم در ایستگاه ماهاراشترا شناسایی شده است . وزن دانه ان 2.4تا 9/1 گرم است دوره گل دهی این رقم کمی زودتر از ارقام دیگر است بین ژانویه تا آوریل

نوشته شده توسط م. رحیمی در ساعت 13:17 | لینک  |